Podologia

Czym jest podologia?


Podologia to nauka o stopach. Pochodzi od greckiego słowa PODOS- stopa i LOGOS- nauka. Zajmuje się ona diagnozowaniem, leczeniem i pielęgnacją stóp. Współdziała ze specjalistami w dziedzinie dermatologii , ortopedii, diabetologii oraz fizjoterapii.

Dla kogo zabiegi podologiczne?


Zabiegi podologiczne są przeznaczone dla wszystkich osób, które chcą profesjonalnie zadbać o swoje stopy oraz dla osób mających ograniczenia ruchowe,  którym trudno jest samodzielnie zadbać o higienę stóp (osoby z niepełnosprawnością ruchową, sparaliżowane, ludzie otyli, ze zwyrodnieniami kręgosłupa). Zalecane są także chorym na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów i nadpotliwością stóp. Podolodzy zajmują się także pacjentami z wrodzonymi wadami i zniekształceniami stóp (np. haluksy), uszkodzeniami skóry stóp (modzele, odciski, owrzodzenia, brodawki) oraz grzybiczym zakażeniem paznokci, pęknięciami skóry na piętach, stwardniałym i zgrubiałym naskórkiem na piętach, czy wreszcie wrastającymi paznokciami. Ponadto konsultacje podologiczne zalecane są sportowcom np. biegaczom.

Jakie są przykładowe zabiegi podologiczne?


Do przykładowych zabiegów podologicznych zalicza się np. specjalny pedicure dla chorych na cukrzycę, masaże stóp, oszlifowanie grubych paznokci, skracanie płytki paznokciowej, podcięcie wrastającego paznokcia, usunięcie modzeli, rekonstrukcję płytki paznokciowej, pobieranie materiału do badań mikrobiologicznych np. złuszczenie paznokcia, terapię pękających pięt i rozpadlin na piętach, zastosowanie specjalnych ortez, wykonywanie opatrunków maściowych i wiele innych.

Moja praktyka Podologiczna zaczęła się wiele lat temu, wynikła z ogromnej miłości do mojej Babci, która w pewnym wieku zaczęła potrzebować opieki specjalisty do swoich cukrzycowych stóp z wkręcającymi wręcz wbijającymi się paznokciami w wały . Do dzisiejszego dnia gdzie ma już ponad 90 lat jestem jej największym bohaterem, kiedy co miesiąc teraz już tylko systematycznej pielęgnacji schodzi z mojego fotela i mówi, że ma tak lekkie nogi ze mogłaby tańczyć. To najwspanialsze uczucie ❤️